Szanowni Państwo,
Informujemy, że Zabrzańskie Stowarzyszenie Mieszkańców zdecydowanie popiera aktualne działania Posłanki na Sejm RP – Pani Lidii Staroń, która wraz z grupą 60 innych Posłów RP skierowała skargę do Trybunału Konstytucyjnego RP, w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją RP kilkunastu artykułów Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a także kilku artykułów ustawy Prawo spółdzielcze.
Z tego względu zakwestionowane normy prawne wynikające z w/w Ustaw zostaną poddane przez Trybunał RP procedurze sprawdzającej. Obejmują one ważne zagadnienia związane ze sprawami członków spółdzielni mieszkaniowych, a także właścicieli mieszkań wyodrębnionych, którzy nie są członkami spółdzielni.
Wśród zakwestionowanych norm najważniejszymi są te, które różnicują poszczególne osoby fizyczne w uzyskiwaniu przez nie członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych, przez co negują zapis konstytucyjny stanowiący o równości wszystkich obywateli, oraz te, które gorzej traktują właścicieli mieszkań wyodrębnionych, (usytuowanych w budynkach spółdzielczych), odbierając im szereg istotnych uprawnień wynikających z prawa własności, między innymi przywileju wyboru zarządcy swoich mieszkań, co jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej, a także z zasadą równej dla wszystkich obywateli ochronie prawnej ich własności i innych praw majątkowych.
Rewizji sprawdzającej poddane zostaną również te przepisy Ustawy Prawo spółdzielcze (używać będziemy skrótu PS) oraz Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (używać będziemy skrótu USM), na podstawie których odbiera się byłym członkom spółdzielni prawo do udziału w funduszu zasobowym oraz udziału w innych funduszach spółdzielni, której byli członkami.
Wobec trwających od wielu lat przekształceń własnościowych mienia spółdzielczego, w szczególności lokali mieszkalnych i użytkowych, weryfikacji Trybunału podlega także przepis Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na podstawie którego mienie wspólne spółdzielców (przez nich wypracowane, na które składają się grunty i nieruchomości związane z różną działalnością taką jak usługowa, budowlana, administracyjna, oświatowa, także urządzenia infrastruktury technicznej) pozostają w spółdzielniach, w gestii ich zarządów, bez względu na stopień przekształcenia. Aktualne przepisy nie wymieniają nawet szczególnych przypadków, w których mienie to mogłoby być podzielone między spółdzielców. Tymczasem proces przekształceń własnościowych dobiega do końca, więc czas na nowe uregulowania w tej materii, urzeczywistniające konstytucyjne zasady sprawiedliwości społecznej.
Jeśli interesują Państwa szczegóły skierowanej do Trybunału RP skargi konstytucyjnej podajemy adres pod którym można znaleźć pełny jej tekst :
http://trybunal.gov.pl/s/k-60/13
Uprzedzamy jednak, że jest to materiał trudny w odbiorze, nawet dla profesjonalistów, dlatego dla Państwa wygody pozwoliliśmy sobie na opracowanie streszczenia tematycznego owej skargi. Mamy nadzieję, że taka forma, która nie pomija żadnych istotnych treści, jeszcze bardziej zachęci Państwa do zapoznania się z tym, jakże ważnym dla nas wszystkich tematem.
Najważniejsze zarzuty podniesione w w/w skardze konstytucyjnej – dotyczą n/w problemów :
1) problemu zróżnicowania różnych osób (obywateli) w uzyskiwaniu członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych, co nie jest zgodne z odpowiednimi zapisami w Konstytucji RP (np.art.2, art.21ust.1 art.31 ust.3,art.32,art.64 ust.1,2,3).
W świetle dzisiejszych przepisów USM (podanych w skardze) spółdzielnie mogą przyjmować w swe szeregi osoby fizyczne i prawne, bez związku z przysługiwaniem im prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego (patrz np.: art 3 ust.1, 2 ,3 ustawy), natomiast osoby, które nabywają prawo własności do lokalu, a także spadkobiercy, zapisobiercy i licytanci muszą ubiegać się o przyjęcie w poczet członków spółdzielni (patrz np.: art.16, 16a PS), oraz art.17.1 i art.19 ust.2 USM).
2) problemu gorszego traktowania przez prawo materialne (PS, USM) właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni (patrz: art.27, art.24.1, art.26 ust.1 USM, art.16, 16a, 26 par.2 PS), pozbawiające ich wszelkich przywilejów wynikających z prawa własności, co nie jest zgodne z zapisami Konstytucji RP (np.art.2, rat.21 ust.1, art.31 ust.3,art.32,art.58 ust.1, art.64)
Aktualnie właściciele lokali (szczególnie lokali mieszkalnych) nie będący członkami spółdzielni mieszkaniowych nie maja w praktyce dnia codziennego żadnych praw, mimo że zarządcą ich własności, najczęściej usytuowanych w budynkach spółdzielczych wielorodzinnych, pozostają spółdzielnie mieszkaniowe. Istotną częścią wniosku skarżących są zapisy art.27ust.2i3 USM. Dają one niczym nie uzasadniony przywilej spółdzielniom – zarządzania mieszkaniami przekształconymi w odrębną własność w/g reguł prawa spółdzielczego, a nie w/g ustawy o własności lokali, do momentu przekształcenia w odrębną własność ostatniego mieszkania w budynku. W innych zasobach budynki zaczynają być zarządzane w/g ustawy o własności lokali już w momencie ustanowienia własności pierwszego lokalu. To pozwala właścicielom wybrać zarządcę, niejednokrotnie lepszego, bo spoza spółdzielni, co daje realną możliwość kontroli wpłacanych przez właścicieli środków finansowych oraz kierunków ich wydatkowania, czego w spółdzielniach nie ma. Taki stan rzeczy narusza zasadę równości obywateli wobec prawa.
Jedynym instrumentem jaki pozostawił im ustawodawca w dochodzeniu swoich praw wobec takich zarządców jest wystąpienie na drogę sądową, poprzez zaskarżenie uchwały podjętej przez Walne Zgromadzenie członków spółdzielni, w którym nie mogą uczestniczyć, nawet jako obserwatorzy, bez prawa do głosowania.
3) problemu pozostawienia majątku wszystkich spółdzielców, na który składają się jego n/w elementy, spółdzielniom, a właściwie ich zarządom, na podstawie art.40 USM, bez określenia okoliczności, w których ten wspólny majątek spółdzielców wróciłby do ich prawowitych właścicieli, a także pozbawianie byłych członków danej spółdzielni mieszkaniowej praw do funduszu zasobowego oraz innego majątku spółdzielni, na podstawie art.26 par.2 PS, co jest niezgodne z odpowiednimi zapisami Konstytucji RP (patrz: art.2, art. 21 ust.1, art.31 ust.3, art.32, art.64.ust.1, 2, 3.)
3.1 nieruchomości służące do prowadzenia działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej, społecznej, oświatowo-kulturalnej, administracyjnej i innej, zabudowanej budynkami i innymi urządzeniami;
3.2 nieruchomości zabudowanych urządzeniami infrastruktury technicznej w tym urządzeń i sieci uzbrojenia terenu związanymi z funkcjonowaniem budynków lub osiedli;
3.3 nieruchomości niezabudowanych.
Pozostawienie w/w majątku wszystkich spółdzielców spółdzielniom, a właściwie ich zarządom, bo praktycznie to w ich gestii pozostają majątki wielomilionowej rzeszy spółdzielców, na mocy art.40 USM, jest niezgodne nie tylko z Konstytucją RP, ale także z zapisami ustawy Kodeks Cywilny (patrz: art. 49), który precyzuje listę urządzeń nie należących do części składowych gruntu, budynku, jeżeli wchodzą one w skład przedsiębiorstwa, zakładu lub innej jednostki organizacyjnej. W zbiorze tych podmiotów powinna znajdować się również każda spółdzielnia mieszkaniowa. Pozbawianie byłych członków spółdzielni mieszkaniowych praw do udziału w funduszu zasobowym oraz innym majątku spółdzielni jest jawnym naruszeniem praw osobistych i majątkowych, określonych nie tylko w Konstytucji RP, ale także w Kodeksie Cywilnym (patrz: przepisy dot. własności).
Miejmy nadzieję, że teraz przynajmniej częściowo jesteście zorientowani w sprawie materii skargi. Nie jest ona prosta, ale jest ważna, dla nas – spółdzielców, a także dla właścicieli wyodrębnionych mieszkań nie będących członkami spółdzielni, a posiadających swoje mieszkania w budynkach zarządzanych przez spółdzielnię. Dlatego uznaliśmy, że warto tę skargę Państwu przybliżyć i całą ideę odpowiednio rozpropagować wśród spółdzielców i właścicieli mieszkań.
Uznaliśmy, że skarga jest zasadna, dlatego poparliśmy ją. Mamy nadzieję, że będzie ona rozpoznana przez Trybunał Konstytucyjny RP sprawiedliwie, zgodnie z prawem i zmianami strukturalnymi jakie nastąpiły w okresie ostatnich 25 lat w gospodarce mieszkaniowej naszego Państwa. Jeżeli chcieliby Państwo poprzeć tę – jakże cenną dla społeczności spółdzielców (jak i mieszkańców nie będących członkami spółdzielni) – inicjatywę, to bardzo zachęcamy do wypowiadania się w mailach do Stowarzyszenia. Państwa wypowiedzi będą wyrazem poparcia dla działań tych Posłów naszego Parlamentu.
Informujemy także o tym, że Trybunał Konstytucyjny RP zaczął rozpoznawać przedmiot omówionej wyżej skargi 16 grudnia 2014r. Następne posiedzenie Trybunału w tej sprawie odbędzie się 5 lutego br.
Życzymy wszystkim Członkom Spółdzielni oraz wszystkim właścicielom mieszkań wyodrębnionych, aby ich słuszne interesy zostały uwzględnione przez Trybunał Konstytucyjny RP.