Zabrzańskie Stowarzyszenie Mieszkańców
Osoby zainteresowane kontaktem z nami, informujemy, że naszym celem jest udzielanie pomocy wszystkim mieszkańcom Zabrza w sprawach obrony ich praw i interesów związanych z posiadanymi przez nie mieszkaniami, zarządzanymi przez: spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, zarządców mieszkań komunalnych oraz zarządców mieszkań zakładowych.
Dyżur Stowarzyszenia
Aktualnie, ze względu na zagrożenie epidemią bieżące spotkania członków i sympatyków Stowarzyszenia w siedzibie Stowarzyszenia zostały odwołane. Utrzymujemy jednak stały kontakt telefoniczny ze wszystkimi członkami oraz sympatykami Stowarzyszenia. Można kontaktować się z nami na dyżurach, które pełnimy
- w każdy wtorek pod nr. tel. + 48 600 026 854 od godz. 18 do 19
- w każdy czwartek pod nr. tel. + 48 668 484 365 od godz. 18 do 19.
Adres do korespondencji:
41-800 Zabrze, ul. Brodzińskiego 4 – I piętro
(budynek – Centrum Organizacji Pozarządowych)
KRS: 0000418589
REGON: 242967140
NIP: 6482766228
nr konta: 52 1140 2004 0000 3302 7960 4593 (mBank)
email: zsm-zabrze@wp.eu
Szanowni Państwo !
Gratulować należy Państwu pomysłu z tą witryną internetową , ale
bądźmy przy tym precyzyjni !
Najczęściej to personel organów organów spóldzielczych posługuje się slangiem używając fałszywych określeń i epitetów typu:
1/ „…władze spółdzielni…”
2/ „…prezes spółdzielni…”
3/ „…gospodarka zasobami mieszkaniowymi spółdzielni…”
4/ „…czynsz…”
5/ „…lokator…”
Ad. 1/ Faktycznie w spółdzielniach mieszkaniowych nie ma „władz”, tylko organy spółdzielni (zob. art.35 ustawy – Prawo spółdzielcze)
Ad. 2/ Nie ma również prezesa spółdzielni tylko prezes zarządu spółdzielni.
Ad. 3/ Z każdym wyodrębnionym lokalem ubywa zasobów mieszkaniowych spółdzielni, ale w większości spółdzielni nadal uchwalane są „regulaminy gzm”
Personel spółdzielni nadal nie zauważa, że dotychczasowa kategoria „kosztów i przychodów gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni” została zastąpiona po zmianie wprowadzonej nowelą czerwcową z 2007r. „kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości zarządzanej przez spółdzielnię na podstawie art. 1 ust.3 u.s.m.”
Jest to konsekwencją zmian art. 4 ust. 1-2 i 4 u.s.m., a także konsekwentnym wprowadzeniem zasady rozdzielenia kosztów i opłat związanych z daną nieruchomością
Ad. 4/ Jako „czynsz” błędnie określa się świadczenia uiszczane przez właścicieli lokali oraz lokatorów mieszkań spółdzielczych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, które z prawnego punktu widzenia są jedynie opłatami eksploatacyjnymi i partycypacją spółdzielcy w kosztach utrzymania spółdzielni, a nie wynagrodzeniem za używanie rzeczy, jakim jest właściwy czynsz.
Tak więc, w tym przypadku, nazywanie opłaty eksploatacyjnej „czynszem” jest niepoprawne.
Czynsz to prawna nazwa świadczenia należnego z tytułu najmu lub dzierżawy.
Ad. 5/ Personel organów spółdzielczej nomenklatury bardzo ochoczo używa epitetu „lokator” w odniesieniu do właścicieli lokali, którzy oczywiście nie są lokatorami.
Najczęściej w danej nieruchomości zarządzanej przez spółdzielnię na podstawie art. 1 ust.3 u.s.m. występują trzy grupy uprawnionych użytkowników lokali:
1/ właściciele lokali,
2/ posiadacze spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych,
3/ posiadacze spółdzielczych praw do lokali użytkowych.
Niewątpliwie lokatorami są tylko posiadacze spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych (- posiadacze tzw. spółdzielczych własnościowych i spółdzielczych lokatorskich praw do lokali mieszkalnych).
Właściciele lokali mieszkalnych oraz posiadacze spółdzielczych praw do lokali użytkowych nie są lokatorami !
Żadna wykładnia prawa polegająca na wyjaśnieniu sensu określenia „lokator”, ustaleniu właściwego jego rozumienia, przypisaniu mu odpowiedniego znaczenia, bądź wyznaczeniu jego zakresu nie upoważnia personelu spółdzielni do określania w ten sposób właścicieli lokali mieszkalnych oraz posiadaczy spółdzielczych praw do lokali użytkowych.
Z poważaniem !
Fix
Dziękujemy za bardzo merytoryczny komentarz. Bierzemy się do pracy i usuwamy błędy, które zostały nam wytknięte.
Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy.
Zabrzańskie Stowarzyszenie Mieszkańców
Witam .Korzystajac z okazji po otrzymaniu zawiadomienia o Walnym mam pytanie dot wyboru kandydatow na członkow Rady Nadzorczej naszej Spoldzielni!
Irytuje mnie jeden z punktow dot składania w spoldzielni listy kandydatow ze niby jest to zgodne ze statutem .Przeczytalem caly statut spoldzielni i nigdzie nie moglem sie doszukac punktu dot skladania kandydator w spoldzielni!!Dotychczas odbywalo sie to na zebraniach grup czlonkowskich gdzie kandydat zostal zgloszony, zapisany, a na walnym podczas wyborow mial szanse byc wybranym do RN .Poza tym chodzac na zebrania grup widze jak to jest z zainteresowaniem czlonkow swoimi sprawami! Jest nas czlonkow zazwyczaj 20-30 % reszta to pracownicy spoldzielni, niby tez czlonkowie i zazwyczaj po zebraniu sa szlochy i lamenty dlaczego tak drogo czemu tyle za media itd.Na pytanie gdzie byli jak bylo zebranie brak odpowiedzi, wiec widzimy jak to jest z zainteresowaniem wlasnymi acz bardzo waznymi sprawami dotyczacymi poprawy zycia i standardu swojego mieszkania i okolicy w ktorej mieszkamy.
Poza tym prosze sie zapoznac z harmonogramem tego zebrania.
Zaczynamy o 17 00 i wiekszosc punktow jest w/g mnie niepotrzebna bo odpowiedz na te punkty moge otrzymac w spoldzielni oczywiscie jesli bede zainteresowany . Zebranie tego typu jak Walne jak rowniez Grup Czlonkowskich jest po to aby wysluchac bolaczek i propozycji czlonkow a nie tego co i ile spoldzielnia wydala i to przez 80% zebrania a na koncu dopiero tzn zazwyczaj juz polowy nie ma bo zostaja tylko ci co maja problemy i po wczesniejszym zapisaniu sie do kolejki zostaja dopuszczeni do glosu i to w scisle okreslonym czasie.Parodia
Niewątpliwie ma Pan wiele racji. W szczególności gdy chodzi o harmonogram Walnego. Tak jest – rzeczy kompletnie nieistotne dla większości ludzi trwają bardzo długo, a rzeczy najistotniejsze są sztucznie skracane i w dodatku odbywają się na końcu Walnego. Zeszłoroczne Walne zakończyło się po 22ej przy czym najistotniejsze sprawy zaczęły się dopiero po 20-ej. Pesymiści sądzą, że w tym roku będzie podobnie.
Póki co otrzymujemy sporo sygnałów od mieszkańców, iż tym razem na Walne przyjdą w dużych ilościach. Jeśli na dobrych chęciach się nie skończy to proszę nam wierzyć – czeka nas sporo zmian – oczywiście na lepsze!
Wie pan-pani ja wspolnie z grupą osób akurat z Zachodu próbowalismy coś w koncu zmienić dla naszego osiedla Warynskiego ! Podobnie jak Stowarzyszenie chodzilismy po klatkach kleilismy info o spotkaniu poswiecalismy swoj czas i checi nasze pieniadze na materialy i nadszedl czas spotkania a tu na ok.600 mieszkan przyszlo ok 25 osob.Znajac wiec realia i podejscie mieszkancow do walki o nasze na podstawie wyzej opisanej jak i spotkan grop czlonkowskich zazwyczaj w szkole i ogladanej przezemnie frekfencji nie bardzo wierze w to ze uda nam sie cokolwiek zmienic w ZSM ale za to bedziemy znow wysluchiwac tych pretensji i zalow wszystkich tych NIEZADOWOLONYCH a to na ulicy a to w sklepie i.t.d.
Ja mam lekarstwo na takie wlasnie utyskiwanie „a gdzie byles-bylas jak bylo zebranie spotkanie”zazwyczaj to pomaga.
Nasze mieszkania blokowiska traktowane sa jak sypialnie i lokatorzy tlumacza ze nie mieli czasu i.t.p.
Jesli bedzie tak dalej to tak jak pisalem nie widze mozliwosci poprawy niczego w ZSM.Ja osobiscie bylbym pierwsza osoba ktora zazadala by zmiany kolejnosci harmonogramu Walnego ale musialbym miec za plecami poparcie czlonkow tych prawdziwych i w ilosci przekraczajacej poplecznikow zarzadu ! Znajac realia nie do przeskoczenia , chcialbym sie jednak mylic!!!!
Z powarzaniem.
Dziękujemy za celne uwagi!
Podzielamy opinię, że kluczem do pozytywnych zmian jest zaangażowanie samych mieszkańców i także zauważamy, że wszechobecna bierność to największy problem, bardzo utrudniający naprawę sytuacji w Spółdzielni (zaznaczmy też, że jest to główna przyczyna zrodzenia się patologii). Najgorsze jednak, co może nam się przydarzyć, to zniechęcenie i utrata wiary w powodzenie. Dlatego jednym z głównych celów, jakie sobie stawiamy, to obudzić świadomość mieszkańców i zachęcić ich do zaangażowania się w sprawy Spółdzielni. Są przykłady pozwalające nam sądzić, że nie jest to działanie z góry skazane na porażkę (Bytom, Sośnica), dlatego w naszych staraniach nie zamierzamy ustawać i szczerze wierzymy, że ostatecznie przyniosą one skutek w postaci zaufania mieszkańców. Mniej nam przy tym chodzi o zaufanie do nas, a bardziej o zaufanie spółdzielców do siebie samych i ich wiarę we własne siły. Tak jak jeden kamyczek może wywołać lawinę, tak i my liczymy, że choćby i małe sukcesy w pobudzaniu aktywności mieszkańców prędzej czy później przełożą się na zaangażowanie masowe. Oby stało się to jak najwcześniej. Najlepiej w czerwcu 2014 roku, czego sobie i wszystkim życzymy!
Z poważaniem
Zabrzańskie Stowarzyszenie Mieszkańców
Ale z Was wszystkich [—] 😛 I co wam dało te darcie [—] na zebraniach [—] ? nic, zupełnie nic nie zdziałaliście RADA zostaje. Nie pozdrawiam
jakość komunikacji ZSM z mieszkańcami, oraz czystość gry podczas Walnego adekwatna do klasy prezentowanej przez autorów krytycznych komentarzy (pisownia oryginalna, usunięto jedynie określenia obelżywe oznaczając je symbolem [—])
NIC wam nie dało darcie [—] na zebraniach [—] ! RADA zostaje
jakość komunikacji ZSM z mieszkańcami, oraz czystość gry podczas Walnego adekwatna do klasy prezentowanej przez autorów krytycznych komentarzy (pisownia oryginalna, usunięto jedynie określenia obelżywe oznaczając je symbolem [—])
czy znane są oficjalne wyniki wyborów?
Nic nie piszecie, może jakiś art lub choć informacja?
Problem w tym, że wybory zakończyły się już dawno temu, ludzie poszli, moglibyście choć podziękować za próbę?
Oficjalne wyniki Walnego zostały ogłoszone w poniedziałek na stronie ZSM:
http://zabrzezsm.pl/aktualnosci.html
Niestety wyniki – choć niezłe, bo różnice pomiędzy kandydatami naszymi, a prozarządowymi nie są duże – wskazują jasno, że żaden z naszych kandydatów nie wszedł w skład Rady nowej kadencji. Niestety poza Zachodem, pięć pozostałych części Walnego Zgromadzenia nie przebiegało zgodnie z oczekiwaniami Spółdzielców.
Aktualnie Stowarzyszenie jest na etapie analizowania przebiegu i wyników Walnego ZSM, wynikiem czego w najbliższym czasie na naszych stronach pojawi się specjalny artykuł, do którego przeczytania już teraz zachęcamy.
h niedosiedząnigdy donieudaczników na zebraniach niedosiedzą nigdy do kluczowych głosowań a pózniej zdziwko że banda złodzieji jest nadal .są sprawy które łatwo mo zna udowodnić npnaruszenie kodeksu pracy wyłudzenie kasy pracownicy zsm niby pracują we sobotę listy podpisują za niedzielę i za takową mają płacone plus sowita premia za pracacę która jest w zakresie obowiązków służbowych