Żyjemy w praworządnym Państwie, dlatego wszyscy powinniśmy przestrzegać normy prawne, także w Spółdzielni. Tymczasem Zarząd ZSM, który powinien dawać przykład wszystkim Członkom, niejednokrotnie łamie prawo. Mamy na to wiele przykładów, chociażby zawiadomienia o 'opłatach czynszowych’. Jeśli te opłaty wzrastają, nawet w jednym czy dwóch składnikach, zmiana wysokości tych opłat wymaga racjonalnego uzasadnienia i to na piśmie. Niestety Zarząd ZSM, który jest zobowiązany do przekazywania takich informacji członkom ZSM (na podstawie art.4 ust.7 Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych) nie wywiązuje się z tego obowiązku. Co więcej – jeśli członek ZSM lub właściciel lokalu nie będący członkiem zażąda kalkulacji tych opłat, Zarząd ZSM zobowiązany jest do przedstawienia jej (podstawa prawna art.4 ust.6.4 w/w Ustawy). Skoro z tej ustawy wynika także obowiązek umieszczania przez organy Spółdzielni wszystkich ważnych dokumentów takich jak statut, regulaminy, sprawozdania finansowe, protokoły z obrad Walnych Zebrań, z posiedzeń Rady Nadzorczej i Zarządu (art.8.ust.3 w/w Ustawy), to nie widzimy powodów, dla których część tych dokumentów nie jest na stronie internetowej Spółdzielni udostępniana. Czyżby członkowie tych organów ZSM mieli coś do ukrycia? Nie widzimy również powodów do nie udostępniania członkom Spółdzielni odpisów tych dokumentów, bowiem mimo, że żyjemy w czasach cyfryzacji, nie wszyscy posiadają dostęp do internetu. Z całą pewnością nie znajduje uzasadnienia odmawianie członkom Spółdzielni kopii umów zawieranych przez Zarząd ZSM z kontrahentami wykonującymi na rzecz członków Spółdzielni różnego rodzaju usługi, a także faktur za ich wykonanie. Nie respektuje się tego prawa członków wynikającego z art.8.1ust.1 w/w ustawy, dlatego będziemy domagać się zmian.
Nie pozwolimy również Zarządowi ZSM zarabiać na swoich członkach. Jest to zabronione na mocy art.1.1 w/w Ustawy. W szczególności dotyczy to odnoszenia korzyści finansowych z tytulu przekształcenia praw do lokali.Tymczasem ZSM pobiera za takie czynności opłaty, pod pretekstem kosztów prac przygotowawczych, wykonywanych w celu wyodrębnienia lokalu. Uważamy, że prace te, jeśli wykonywane są przez pracowników ZSM pokryte są już w opłacie za tzw. zarządzanie naszymi mieszkaniami, czyli w otrzymywanych przez pracowników wynagrodzeniach. Dodatkowym argumentem, przemawiającym za naszym stanowiskiem jest fakt, iż uzasadnione koszty związane z podziałem nieruchomości oraz czynności związane z rozgraniczeniem gruntów i budynków refunduje Skarb Państwa, zgodnie z dyspozycją ust.4 i 5 art.41 Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych.
Podobnie jest z opłatą pobieraną nieprawnie przez Zarząd ZSM z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez członków Spółdzielni. W myśl Statutu naszej Spółdzielni ’Zbywający spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu obowiązany jest do uiszczenia Spółdzielni opłaty w wysokości 1% średnioczłonkowskiego kosztu budowy’ (statut – par.48, ust.6). Pomimo przegranej przez Zarząd ZSM sprawy sądowej dotyczącej żądania tej opłaty, nadal statut umożliwia jej pobieranie!
W świetle wyżej przedstawionych przykładów łamania prawa w naszej Spółdzielni, za jeden z naszych celów stawiamy egzekwowanie prawa.