Analiza opłat w oparciu o regulamin ZSM

Proszę zapoznać się ze skrótową analizą dotyczącą opłat. Wiadomo, że każdy zarządca nieruchomości ponosi koszty związane z zarządzaniem. Problem w tym, że w naszej Spółdzielni są one dość wysokie w porównaniu z innymi zarządcami i spółdzielniami. Czy możliwe dlatego, że jakaś ich część się dubluje? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

1.Eksploatacja to opłata na którą ma wpływ wiele składników takich jak min. koszty i narzuty wynagrodzeń pracowników biurowych i konserwatorów, odpis na ZFŚS, utrzymanie ADS-ów, przeglądy i roboty konserwatorskie własne, ubezpieczenia obiektów, prowizje bankowe, opłaty pocztowe czy zużycie materiałów stanowiące zapis w obowiązującym Regulaminie w par.8.
Są też inne składniki opłaty eksploatacyjnej, które budzą pewne zastrzeżenia, a za które płacimy również statutowo i regulaminowo.

Proszę spojrzeć na par.8 ust.1 punkt 7 regulaminu dotyczący „działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej, w zakresie w jakim dotyczą użytkowników lokali będących członkami Spółdzielni”, a konkretnie działalność klubów PASTEL i KWADRAT. Mimo iż utrzymujemy te „instytucje” cały rok, to chcąc zapisać np. swoje dziecko na zajęcia do PASTELA zapłacimy miesięcznie tylko 10 złotych mniej niż człowiek nie zamieszkujący w zasobach ZSM. Pytanie: dlaczego my mieszkańcy płacimy jakąkolwiek opłatę? W naszym przekonaniu opłata dla mieszkańców powinna zniknąć lub być jedynie symboliczna.

Proszę teraz zwrócić uwagę na punkt par.8 ust.1 punkt 1 „utrzymanie czystości i porządku w pomieszczeniach ogólnego użytku oraz w otoczeniu budynków” składające się na pozycję eksploatacji, a które ZSM powiela w dalszej części naszych opłat pod pojęciem: prace porządkowe na klatce schodowej.

Kolejną zdublowaną opłatą ukrytą pod „płaszczykiem” eksploatacji jest par.8 ust.1 punkt 6 czyli energia elektryczna zużywana na cele wspólne, wyszczególniona również w pozycji: oświetlenie klatki schodowej. Jeśli pamięć nas nie zawodzi to w naszych budynkach jest tylko jeden licznik elektryczny wykazujący zużycie, które należy podzielić na mieszkańców?

Pojawił się też nowy punkt w regulaminie w par.8 ust.1 punkt 11 (Aneks Nr 2/2013) dotyczący eksploatacyjnych kosztów stałych podgrzania wody w danej nieruchomości. Punkt co najmniej niezrozumiały. Jakiej wody? Gdzie podgrzanej? Przecież nie każdy budynek zasobów ZSM ma centralną ciepłą wodę. Dlaczego więc koszt ogólny eksploatacji miałby być jednakowy dla wszystkich mieszkańców, skoro w wielu budynkach nie ma centralnej ciepłej wody? Wydaje się, że zapis taki powinien być ewentualnie w regulaminie rozliczeń centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. To tyle, jeżeli chodzi o pozycję Eksploatacja.

2. Następny sporny punkt dotyczy opłat za zabudowane korytarze, a konkretnie punkt o nazwie C.O. korytarz, który w swoich zawiadomieniach o opłatach otrzymuje dość spore grono mieszkańców ZSM. Opłata ta pobierana od mieszkańców od 2006 roku, nie podlega odliczeniom – zgodnie z tym co stanowi „Regulamin rozliczania kosztów dostawy energii cieplnej […]” w par.9 ust. 2: „Opłata za powierzchnie dodatkowe, w której znajduje się instalacja c.o., zmniejsza ogólne koszty zakupu energii cieplnej„. Ponoszona dodatkowo przez użytkowników zabudowanych korytarzy opłata za c.o. nie stanowi zaliczki czy przedpłaty za centralne ogrzewanie i nie jest rozliczana przez odbiorcę (ZSM) zgodnie z art. 45a ust. 4 Prawa energetycznego: „Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2 [mieszkańców – przyp. red.]. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.” Jest to niezrozumiałe zważywszy, że korytarze są ujęte w kosztach stałych rozliczeń dokonywanych przez TECHEM (gdzie wykazywane są całkowite koszty ogrzania danej nieruchomości – bez odliczenia kosztu przypadającego na powierzchnie dodatkowe). Tym samym nasze opłaty za C.O w korytarzach wnoszone co miesiąc stanowią najprawdopodobniej dodatkowy, nieuzasadniony prawem koszt utrzymania naszych mieszkań! Czyżby dodatkowy zarobek ZSM?

3. Następne to opłaty za AZART wymuszane na mieszkańcach, bez względu na to czy korzystają z instalacji RTV czy nie.

4. Windy – w kilku słowach – wysoka opłata za marną jakość. Ciągle psujące się – nierzadko prawie 40 letnie wehikuły- nagminnie reanimowane, zamieniane są na nowoczesne i owszem wizualnie ładne lecz awaryjne, do których części sprowadzane są niejednokrotnie tygodniami.

5. Domofon – natychmiastowe obciążanie mieszkańców opłatą za w/w urządzenia, mimo iż serwisant daje 2-letnią gwarancję, a prąd jest – jak wcześniej zostało to wspomniane – zapłacony w pozycji oświetlenie klatek schodowych.

Na koniec naszej analizy prawdziwy hit w postaci opłaty pod nazwą: podatek wieczyste użytkowanie. Mieszkańcy rozliczający się bezpośrednio z Urzędem Miasta (posiadający pełną, czyli tzw. wyodrębnioną własność) podatek od nieruchomości i grunt płacą ok. 3 krotnie niższy. Stawki są różne, ale przykładowo na os.Kotarbińskiego, ul.Tatarkiewicza – opłata do UM Zabrze ~50zł, ZSM za to samo pobiera od właścicieli z niepełną własnością (tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) – nie zgadną Państwo ~160zł rocznie. Może to 110zł różnicy rocznie to niewiele, ale jak się to ma do zapewnień Spółdzielni, że nie zarabia ona na swoich mieszkańcach? Niech Państwo sobie sami odpowiedzą na to pytanie, a jeszcze lepiej wyślą w swoim imieniu zapytanie do Spółdzielni o przyczyny takiego postępowania. Gwarantujemy, że odpowiedź będzie – jak zwykle – bardzo interesująca!

6 odpowiedzi na Analiza opłat w oparciu o regulamin ZSM

  1. jurek pisze:

    podstawą do kalkulacji wymiaru opłaty za lokal mieszkalny jest wskażnik wartość
    odtworzeniowej podawany w dzienniku urzędowym wojewody- 3% kosztu

    przykład: dla wartości 4200zł wymiar miesięczny opłaty dla lokalu mieszkalnego
    0 pow.55 m2 wyniesie – 577.5 zł ( podzielniki,wodomierze,liczba osób
    zamieszkujących w lokalu ,regulaminy rozliczania mediów wszystko to
    służy zarządcy do uzyskiwania nieuzasadnionych korzyści finansowych)

    4200 x 0.03 /12 m-cy = 10.50 zł/m2

  2. jurek pisze:

    chcę dodać jeszcze,że podstawą kosztów GZM jest plan finansowo-gospodarczy uchwalony przez RN, nie ma informacji o rocznym wymiarze opłat od lokali mieszkalnych.
    Poprzedni wpis wiele wyjaśnia, jeżeli opłata przekroczy 3% wartości kosztu odtworzeniowego, będzie uzasadnione podejrzenie zarządcy o nadużycia.

  3. jurek pisze:

    proszę państwa-żeby cokolwiek analizować trzeba uzyskać informacje dotyczącą powierzchni lokali mieszkalnej -wartości odtworzeniowej budowy 1 m2 pow.(do wglądu dz.u wojewody śląskiego- termin ogłoszenia luty i wrzesień) przeczytać ustawę o spółdzielni mieszkaniowej,ustawę o gospodarce nieruchomościami w której wskazano na udział w kosztach zarządcy 0.3% wartości odtworzeniowej budowy 1 m2 pow.posiadając te informacje będziecie państwo mogli kontrolować poprawność ponoszonych kosztów dla lokalu o dowolnej powierzchni mieszkalnej.
    Zasada ,że każdy płaci za siebie wynika z pow.lokalu mieszkalnego-udział w powierzchni lokali mieszkalnych jest udziałem w kosztach rocznego wymiaru opłat od lokali mieszkalnych.Ktoś zarzuci że przecież są regulaminy rozliczania mediów-to odpowiadam- nie mają żadnego znaczenia dla rocznego wymiaru opłat od lokali mieszkalnych roczny wymiar wynika z wartości odtworzeniowej i wskażnika 3%.
    Również liczba osób zamieszkujących w danym lokalu nie ma znaczenia co dobitnie wykazała wprowadzona ustawa śmieciowa w mojej spółdzielni z dnia na dzień ubyło 2492 osoby -potraficie państwo to wyjaśnić ? a przecież spółdzielnie składniki opłat opierają na liczbie osób zamieszkałych w danym lokalu.
    Zachęcam do zapoznania się orzeczeniem sądu okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim sygn.akt II Ca 396/13 z dnia 24.06.2013 roku gdzie wskazano zasadę kalkulacji opłaty w spółdzielni mieszkaniowej i wyliczono wysokość opłaty.
    Problemy mieszkańców wynikają z braku wiedzy ja swoją wiedzą chcę się podzielić a wynika ona z zainteresowania tematem opłat od wielu lat bo chciałem wiedzieć – dlaczego ?co jest podstawą ?
    Wasza spółdzielnia -niewiele mam informacji-roczne sprawozdania to kpina z mieszkańców żadnej wiedzy dotyczącej powierzchni zasobów, koszty poszczególnych składników określone w % nie posiadacie żadnej wiedzy dla poprawnej kontroli zarządu chociaż istnieje możliwość na podstawie rozliczeń kosztów zakupu ciepła dla określonego budynku pod warunkiem że wskazano w rozliczeniu pow.lokali mieszkalnych-proszę to wykorzystać do analizy określenia rocznego wymiaru opłat od lokali mieszkalnych w danym budynku. Przekazałem swoją wiedzę od was zależy jak ją wykorzystacie, a warto.
    z wyrazami szacunku-Jurek

  4. jurek pisze:

    udział pow.lokalu mieszkalnego w powierzchni lokali mieszkalnych jest udziałem w kosztach od lokali mieszkalnych.

    • jurek pisze:

      zachęcam wszystkich zainteresowanych problematyką wymiaru opłat od lokali mieszkalnych do zapoznania się z wyrokiem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 24 czerwca 2013 sygn. akt II Ca 396/13. Każdy będzie w stanie określić wymiar opłaty za zajmowany lokal- regulaminy,podzielniki,wodomierze wszystko to jest warte funt kłaków, służą zarządcy do uzyskiwania nieuzasadnionych korzyści finansowych. dodatkowe opłaty mogą być związane np. z korzystaniem z garażu .lokalu usługowego itp. to wszystko w temacie.

  5. jurek pisze:

    jeszcze bardzo ważna sprawa dotycząca wymiaru opłat- należy uzyskać od spółdzielni informacje dotyczące wyniku odpisów na lokalach mieszkalnych w ramach danego osiedla (korzyści uzyskiwane przez spółdzielnie- sklepy, zakład usługowy itp.) ma to wpływ na obniżenie opłat od lokali mieszkalnych na danym osiedlu.

    wesołych świąt dla wszystkich mieszkańców Zabrza
    przesyła -Jurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *