Poruszaliśmy już na łamach naszej strony temat rozliczania zużycia wody na poszczególne mieszkania i wprowadzonej przez Zabrzańską Spółdzielnię Mieszkaniową zmiany warunków instalacji wodomierzy zobowiązującej mieszkańców do montażu urządzeń o wyższej klasie metrologicznej. Temat wymaga jednak pewnej aktualizacji w związku z pojawieniem się w porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków ZSM zaplanowanego w dniach 9 – 14 czerwca 2014r. punktu 13: „Podjęcie uchwały w przedmiocie kierunków działań w zakresie gospodarki wodno – ściekowej, w tym wymiany i montażu przez ZSM wodomierzy o wyższej klasie metrologicznej”. Za wskazane uważamy przedstawienie szczegółowej informacji Zarządu ZSM w powyższej sprawie.
Występowanie dużych różnic (przekraczających częstokroć 15%) pomiędzy wskazaniem licznika głównego a sumą wskazań wodomierzy w lokalach mieszkalnych w wielu nieruchomościach należących do zasobów ZSM jest jednym z głównych występujących w naszych budynkach problemów, nierozwiązanych dotąd skutecznie przez Zarząd ZSM. Podjęcie inicjatywy mającej przybliżyć nas do rozwiązania tego problemu jest z jednej strony przedsięwzięciem jak najbardziej słusznym i długo oczekiwanym, z drugiej zaś rodzi szereg wątpliwości, które wymagają szczegółowego wyjaśnienia.
W ostatnim numerze dwumiesięcznika „Z naszych osiedli” prezes Zarządu ZSM pan Włodzimierz Bosowski poinformował nas, że planowana przez Spółdzielnię wymiana około 40 tys. wodomierzy za środki z funduszu remontowego „daje szansę na zminimalizowanie tzw. strat”. Pan prezes powołuje się przy tym na doświadczenie spółdzielni mieszkaniowych, które po wymianie wodomierzy na jednakowe w całych swoich zasobach „informują, że różnice między wskazaniami znacznie się u nich zmniejszyły”. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że brak jednoczesności odczytu wskazań wodomierzy w poszczególnych lokalach mieszkalnych jest jednym z wielu czynników mających wpływ na precyzję rozliczenia zużycia wody na poszczególne lokale mieszkalne i w tym zakresie montaż wodomierzy z odczytem radiowym może okazać się korzystnym rozwiązaniem.
Przytoczone przez pana Prezesa argumenty mające przekonać członków ZSM do poparcia projektu uchwały wymienionej w punkcie 13 porządku obrad WZ są naszym zdaniem zbyt ogólnikowe i dlatego wymagają szczegółowego merytorycznego uzasadnienia. Czytając artykuł zamieszczony w wydawanym przez ZSM czasopiśmie można nawet odnieść wrażenie, że planowana wymiana wodomierzy została już na tyle szczegółowo ustalona, że dla realizacji tego zadania niezbędne jest już tylko zatwierdzenie tego zamierzenia przez członków Spółdzielni podczas obrad Walnego Zgromadzenia. Pragniemy zwrócić uwagę, że taki stronniczy sposób przedstawiania przez Zarząd Spółdzielni uzasadnienia dla planowanych, kosztownych inwestycji obciążających fundusz remontowy, jest nie do zaakceptowania. Nie jesteśmy z góry przeciwni temu pomysłowi. Nie chcemy jednak być zmuszani do podejmowania „w ciemno” uchwały w tej sprawie. Uważamy, że niezbędne jest zapoznanie członków ZSM z analizami techniczno – ekonomicznymi jakie Spółdzielnia przeprowadziła, a które dowiodły, że planowane przedsięwzięcie przyniesie zamierzony skutek w postaci zdecydowanego obniżenia się tzw. strat wody w budynkach. W tym celu za niezbędne uważamy:
- podanie przykładów spółdzielni mieszkaniowych, które po zainstalowaniu jednakowych wodomierzy o wysokiej klasie metrologicznej z tzw. odczytem radiowym, wykazały znaczne obniżenie różnic pomiędzy wskazaniami wodomierzy głównych a sumą wskazań wodomierzy lokalowych,
- określenie o ile zmienić powinny się straty wody (%) w budynkach wyposażonych w wodomierze umożliwiające zdalny ich odczyt,
- wskazanie dlaczego ZSM planuje wymianę wodomierzy w całych zasobach, skoro nie we wszystkich nieruchomościach występują wysokie straty wody wymagające ich wyeliminowania,
- podanie jaki jest przewidywany koszt zakupu i zamontowania wodomierzy z odczytem radiowym oraz jaki będzie koszt obsługi systemu (odczyt, przetwarzanie danych) przez podmiot zewnętrzny.
We wspomnianym powyżej artykule zamieszczonym w dwumiesięczniku „Z naszych osiedli”, pan prezes Włodzimierz Bosowski zacytował fragment odpowiedzi podsekretarza stanu na zapytanie posłów Zbigniewa Pacelt i Lucjana Pietrzczyk w sprawie stawek za niebilansującą się wodę w budynkach.
Odnaleźliśmy oryginalny tekst tej odpowiedzi na stronie internetowej Sejmu RP. Udzielił jej dnia 04.07.2013r. pan Piotr Styczeń – ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (obecnie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju). Wśród przyczyn powstawania różnic pomiędzy wskazaniem wodomierza głównego a sumą wskazań wodomierzy lokalowych, pan minister wyszczególnia „dopuszczalne przepisami wydanymi na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2001r. Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441, z późn. zm.) graniczne błędy przyrządów pomiarowych, klasa wodomierzy, nierejestrowane przecieki, brak jednoczesności dokonywania odczytów, zły stan techniczny instalacji w budynku, kradzież wody.”
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że w zacytowanym w dwumiesięczniku fragmencie odpowiedzi pana Piotra Stycznia pominięte zostały istotne naszym zdaniem jej elementy (celowo zaznaczyliśmy je pogrubioną czcionką) mające zasadniczy wpływ na obiektywność przekazu zawartego w wypowiedzi pana ministra wskazującego na złożoność przyczyn powstawania tzw. strat wody w budynkach wielorodzinnych.
Dotychczasowy sposób dokonywania odczytów wodomierzy w lokalach, gdzie dwa terminy wyznaczane są w tygodniowych odstępach, z całą pewnością nie sprzyja dokładności wykonania rozliczenia zużycia wody w budynkach. Podkreślić również należy, że nie tylko przecieki ze spłuczek i kranów są przyczyną opisanej nieprawidłowości, ale być może stan techniczny starych, nie w pełni szczelnych, często ponad 40/50-letnich pionów wodnych w budynkach, których wymiany w najbliższych latach w pewnością nie da się uniknąć, choć zdajemy sobie sprawę z technicznej trudności takiego przedsięwzięcia wynikającej z konieczności ingerencji w lokale mieszkalne.
Pominięcie istotnych fragmentów cytowanej wypowiedzi pana ministra Piotra Stycznia jest w naszym odczuciu rodzajem zabiegu socjotechnicznego, mającym na celu wzmocnienie argumentacji przemawiającej za koniecznością wykonania zaplanowanej przez Spółdzielnię wymiany wodomierzy w całych zasobach. Nie akceptujemy takiego sposobu traktowania członków ZSM, gdyż tak niezwykle istotny problem jakim jest występowanie wysokich strat wody w budynkach, wymaga poważnego potraktowania poprzez przede wszystkim konkretną diagnozę przyczyn problemu, przedstawienie i omówienie wyników tej diagnozy oraz zaproponowanie rozwiązań zaradczych.
Propozycję wyposażenia naszych lokali mieszkalnych w jednakowe wodomierze z odczytem radiowym traktujemy jako zaproszenie do merytorycznej i szeroko zakrojonej dyskusji, w której niezbędne jest szczegółowe wyjaśnienie wszystkich zasygnalizowanych powyżej kwestii i rozwianie wszelkich nasuwających się wątpliwości.
Posiadam 4 wodomierze w mieszkaniu. Koszt zakupu tych wodomierzy o właściwej klasie dokładności w f-mie MARKOR to 201,20,-zł. Dzieląc tą kwotę przez czas ważności legalizacji 60 miesięcy daje miesięczny koszt w wysokości 3,35,-zł. Pytanie ile będzie wynosił miesięczny koszt eksploatacji tych radiowych wodomierzy ,którym obciąży lokatora ZSM. Jeżeli nie więcej to OK ,a jeśli więcej to będzie dodatkowy koszt ponoszony przez lokatora. Czy ten ewentualnie dodatkowy koszt zostanie zrekompensowany przez zmniejszenie tzw. straty wody ? Obawiam się ,że na to pytanie nikt wiarygodnie obecnie nie odpowie.
A co będzie jeżeli kończy się legalizacja wodomierzy z końcem roku i lokator je karnie wymieni na nowe, a po nowym roku o karze się ,że w jego bloku będą wymieniane wodomierze przez ZSM. Czy spółdzielnia zwróci mu zainwestowane w te wodomierze pieniądze ? Znając spółdzielnie nie. I to będzie znowu dodatkowy koszt dla lokatora.
Jedną z wielu naszych wątpliwości jest to co Spółdzielnia zrobi z mieszkańcami, których sama wpuściła w sytuację, że muszą wymieniać wodomierze (część wymieniła w 2013 roku, część wymieni do końca 2014). Cisza – żadnych informacji – podejrzewamy, że będzie to tradycyjnie problem mieszkańca 🙁
W najbliższym tygodniu 3 dni pod rząd od wtorku do czwartku o 17:00 w klubie Kwadrat na Ślęczka będą spotkania z ponoć 'niezależnymi’ specjalistami od wodomierzy – może tam się czegoś dowiemy? Szczerze wątpimy, ale naturalnie na spotkaniu przedstawiciele Stowarzyszenia się pojawią.
Będzie to lobbing firmy , która potem wygra przetarg na wymianę wodomierzy.
Zapewne wkrótce się o tym przekonamy. Dzisiaj o 17ej w klubie Kwadrat Helenka i Zachód. Zachęcamy do przyjścia.
Witam Jak wielu lokatorow i wlascicieli mieszkan mam jedno zasadnicze pytanie do zarzadu i pseudo rady Nadzorczej ? Jakim prawem garstka ludzi bo taka jest ilosc osob na Walnym ma decydowac o mojej wlasnosci i wlazic z buciorami do mojego mieszkania celem wymieniania czegos na co Ja osobiscie nie wyrazilem zgody i nie prosilem mojego zarzadcy t.j Spoldzielni lub Administracji . Nikt mnie nie pytał czy wyrazam na to zgode a tak chyba teraz powinno sie to robic . Nie widzialem na tablicy ogloszen na klatce schodowej zadnego ogloszenia o planie zmiany licznikow , i jakiegos adresu , nr.tel . gdzie moglibysmy wyrazic swoja opinie na ten temat ! Pytam! Czy aby zarzad nie przekracza swych kompetencji jako ” tylko ” administrator? Juz nie jestesmy osobami ktore zgiete wpół wchodza do budynku na ul.Sleczka . Bardzo chciałbym to całemu zarządowi i pracownikom spółdzielni uzmysłowić szczegółnie wszystkim tym w Administracjach i na Slęczka.To wy jestescie dla „nas” a nie my dla „was”! A skoro wiecznie sa takie problemy z platnosciami za wode oddajcie to wodociągom! Bedzie kłopot z glowy a i ceny z pewnoscią niższe.
Co do zasady uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkie jego organy (patrz art. 42 par 1 Prawo spółdzielcze). Do tego dochodzi kształtujące się powoli orzecznictwo sądów, zmierzające ku uznaniu robót o charakterze inwestycyjnym jako czynności „przekraczających zwykły zarząd” w nieruchomościach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, które podlegają regulacji zawartej w art. 199 Kodeksu cywilnego, w myśl którego takie czynności wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli.
Można by więc bronić tezy, że uchwały walnego nie obowiązują właścicieli lokali mieszkalnych, którzy członkami spółdzielni nie są. Póki jednak mamy bałagan na styku Prawa spółdzielczego i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to lepiej wziąć jak najliczniej udział w Walnym (kto jest członkiem spółdzielni) i wpłynąć w ten sposób na gruntowną zmianę w relacji „ZSM – spółdzielca”, „ZSM – właściciel mieszkania”, tak, żeby przyjęła ona postać „ZSM – klient”.
Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, żeby z braku regulacji ustawowych, stworzyć odpowiednie zasady wewnątrz-spółdzielcze, które w większym stopniu brałyby pod uwagę zdanie właścicieli mieszkań zgodnie z zasadami poszanowania prawa własności.
Na wymianę wodomierzy jest już ogłoszony przetarg (do 5.03.2015 jeśli dobrze pamiętam). Rozumiem, że do czasu wymiany wodomierzy Mieszkańcy muszą pokrywać koszty różnic zużycia wody w budynku i 'nie ma zmiłuj się’?
Zmartwimy Pana, ale wraz z wymianą wodomierzy problem niedoborów nie zniknie. Tak jak pisaliśmy na stronie i wielokrotnie tłumaczyliśmy na naszych spotkaniach (nie mylić ze spotkaniami organizowanymi przez Zarząd Spółdzielni) – Zarząd wręcz zakłada, że niedobór jakiś pozostanie, tylko mniejszy. Z tego co dowiedzieliśmy się ostatnio – Zarząd będzie usatysfakcjonowany wielkością 5%, ale 'konia z rzędem’ temu, kto zmusi Zarząd do deklaracji jakiegokolwiek niedoboru procentowego, powyżej którego mieszkaniec nie będzie tym niedoborem obciążany. NIE MA SZANS! Zarząd zakłada, podejrzewa, szacuje, itp. – takie piękne słowa … i tylko słowa. Jak będzie w praktyce? Czas pokaże. Sytuacja jest już bardzo zła, bo – jak informuje nas zarządca – dzisiaj o 8ej rano zostaną otwarte koperty z ofertami. Walne odbędzie się dopiero pod koniec kwietnia – czy da się unieważnić przetarg? Niezależnie od możliwości unieważnienia – na Walne warto się wybrać.