Walne w naszej spółdzielni od 4 do 9 czerwca 2018

Szanowni Państwo!

Informujemy o Walnym Zgromadzeniu Członków Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które rozpoczyna się jutro i odbywać się będzie w dniach od 04 czerwca do 09 czerwca br. w sześciu częściach, dla mieszkańców zamieszkałych w wyodrębnionych organizacyjnie administracjach. Harmonogram poszczególnych zebrań mogą Państwo odczytać pod tym adresem.

Do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu uprawnieni są wszyscy członkowie ZSM. Liczba osób uprawnionych do udziału w Walnym wzrosła w br. o ponad dwa tysiące osób wskutek znowelizowanej Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie z końcem września 2017r. Krąg wszystkich uprawnionych do uczestnictwa w Walnym określono w art.3 w/w Ustawy. Są to przede wszystkim wszystkie osoby posiadające tytuł prawny do lokalu, w tym: posiadacze spółdzielczych lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego, własnościowych praw do lokalu, właściciele mieszkań wyodrębnionych z majątku ZSM, także tych wszystkich osób, którym przysługuje roszczenie wobec ZSM o ustanowienie takich praw oraz właściciele garaży i miejsc postojowych w ZSM.

Z mocy znowelizowanej Ustawy do członków ZSM też zaliczani są małżonkowie, jeśli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o takie prawo, na podstawie zawartej z ZSM umowy. Według posiadanej przez nas wiedzy ZSM zawiadomiła wszystkich małżonków, którzy na zasadzie wspólności majątkowej są współposiadaczami praw do mieszkania lokatorskiego lub własnościowego o terminie Walnego w ZSM i możliwości uczestnictwa w nim. Natomiast osoby, które przekształciły swoje własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność będąc członkiem zachowują to członkostwo. Jednak w/g oceny Zarządu ZSM, małżonkom ich – mimo posiadania wspólnoty majątkowej – automatycznie tj. z mocy ustawy takie członkostwo się nie należy. Chcąc je uzyskać muszą wystąpić o nie na piśmie do ZSM i czekać na decyzję Zarządu w tej sprawie.

Z takim rozumieniem tematu członkostwa nie zgadzamy się, co innego jeśli osoba fizyczna nabyła odrębną własność na wolnym rynku. Wówczas osobie tej jak i jej małżonkowi przysługuje roszczenie wobec ZSM o przyjęcie w poczet członków, co muszą wyrazić pisemnie.

W/g naszej oceny takich osób w ZSM jest również ponad dwa tysiące, zatem w świetle zmienionego prawa mogą one być członkami ZSM, bo mają do tego ustawowe prawo. Wystarczy, że wystąpią o realizację swojego prawa do ZSM.

Zachęcamy wszystkich uprawnionych do wstąpienia w szeregi spółdzielców ZSM. Znowelizowana Ustawa zapewniła im bezpłatne członkostwo, zniesiono bowiem opłaty wpisowe, jak i konieczność wykupienia tzw. udziału członkowskiego. Będąc członkami ZSM macie Państwo większe prawa. Najogólniej to ujmując – współdecydujecie Państwo o wszystkim w ZSM. Możecie Państwo sami lub z małżonkiem uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach Członków ZSM, na których to zapadają najważniejsze decyzje gospodarcze dot. Spółdzielni, bowiem Walne to najwyższy organ władzy w ZSM. Poprzez udział w Walnych możecie Państwo współdecydować o kierunkach rozwoju ZSM, o sposobach wykorzystania Funduszu Remontowego (FR) gromadzonego na indywidualnych kontach budynków, w których mieszkacie. To właśnie przez udział w Walnych, także w zebraniach osiedlowych organizowanych wczesną jesienią decydujecie Państwo na co zostaną wykorzystane środki FR w Waszym budynku. Jako członkowie możecie Państwo korzystać z klubów osiedlowych, które posiada ZSM, także z miejsc parkingowych. Rezygnacja z bycia członkiem odbiera Państwu możliwość współdecydowania o wszystkim, co dzieje się w budynku gdzie macie swoje mieszkanie, a także o całej infrastrukturze osiedlowej wokół tego budynku.

Ułatwieniem uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu jest możliwość uczestniczenia w nim poprzez pełnomocnika. Takie rozwiązanie wprowadziła również znowelizowana Ustawa. Przyjęto w niej, że pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie i złożone na Walnym do protokołu. Przyjęto też zasadę, że jeden pełnomocnik może zastępować tylko jednego członka. Wzór pełnomocnictwa znajdą Państwo tutaj
/Pobierz wzór pełnomocnictwa/

Ze wszystkimi materiałami na Walne Zgromadzenie ZSM mogą Państwo zapoznać się na stronie internetowej ZSM lub na stronach gazetki wydawanej przez ZSM pod tytułem „Z naszych Osiedli” – wydanie maj/czerwiec br. (to wydanie wciąż jest niedostępne w postaci elektronicznej na stronie Spółdzielni)

W związku z nowelizacją Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ZSM wprowadziła projekt zmian w Statucie ZSM. Jednak nie wszystkie propozycje są korzystne dla wszystkich właścicieli mieszkań, w tym dla członków ZSM.

Lista tych zmian to 28 stron projektowanych poprawek do aktualnego Statutu ZSM, bez omówienia tych zmian, nie mówiąc już o jakimkolwiek uzasadnieniu wprowadzenia tych zmian. Nie zaprezentowano też żadnego tekstu jednolitego Statutu ZSM po naniesieniu poprawek. Uważamy, że jest to celowe działanie mające rozproszyć uwagę czytającego spółdzielcy na tyle, aby nie wniósł żadnych poprawek w tak krótkim czasie, jaki miał do dyspozycji. Jako członkowie Stowarzyszenia broniącego interesów mieszkańców ZSM oceniamy taki sposób działania negatywnie. Nie narzekamy dla zasady, dokument zmian możecie sobie Państwo pobrać sami ze strony ZSM. Sposób prezentacji projektowanych zmian pozostawia wiele do życzenia. Delikatnie mówiąc nie zachowano należytych starań w opracowanie tekstu zmian projektowanych poprawek. Wyrażamy dezaprobatę zarówno do sposobu wprowadzania tych zmian, jak i do samej zmiany treści w kilku bardzo ważnych paragrafach Statutu ZSM. Dotyczy to głównie treści zawartej w paragrafie 16 w ustępach od 7 do 9. Uważamy, że nie można dawać przyzwolenia na pozbywanie się aktywów trwałych ZSM, w szczególności nieruchomości budynkowych, a tym bardziej wyodrębnionych organizacyjnie jednostek ZSM, bez udziału w takim zebraniu wymaganej ilości uczestników, o której mówi ustawa tj. połowy ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania. Zwracamy uwagę na fakt, iż w tej kwestii ustawodawca mimo nowelizacji nadal pozostawia zapis art.8.3 w dotychczasowej, niezmienionej treści, co więcej pisze w tym artykule, że do podjęcia takiej uchwały konieczne jest aby w posiedzeniach tych wszystkich części Walnego uczestniczyła łącznie, co najmniej połowa ogólnej liczby uprawnionych do głosowania.

Uważamy, że jeśli Zarząd w imieniu wszystkich członków ZSM chce zmienić to kryterium, to z ostrożności powinien przynajmniej określić kwotową granicę do wysokości której jest możliwe podjęcie takiej uchwały dot. sprzedaży elementów majątku ZSM bez wymagań, co do liczby uprawnionych do głosowania. Wszak jest to majątek spółdzielców ZSM, a nie członków Zarządu.

Wątpliwości nasze budzi także wykreślenie z dotychczasowej treści statutu ZSM ustępu 8 i 9 paragrafu 16. Ustęp 8 dotyczy rozpatrywania odwołań od uchwał Rady Nadzorczej w przypadku wygaśnięcia praw do lokalu. W tym ustępie zgodnie z intencją ustawodawcy wystarczy wykreślić słowa: „wykluczenie i wykreślenie”, aby dać szansę wysłuchania osobie zainteresowanej przez Walne. Natomiast ustęp 9 paragrafu 16 powinien być w całości zachowany, bowiem jego likwidacja pozbawia członków ZSM uprawnienia do żądania w pewnych sprawach głosowania tajnego.

Dodatkowo wyrażamy dezaprobatę dla zachowania treści w dotychczasowym paragrafie 16 ust.1 Statutu, wyrażonego w zdaniu drugim, którego treść brzmi:
Odwołanie członka Zarządu przez Walne Zgromadzenie ZSM następuje w obecności 3/4 członków uprawnionych do udziału w Walnym Zgromadzeniu, większością 2/3 głosów oddanych za odwołaniem.”

Zapis ten został wprowadzony w 2009r. w związku ze zmianą Statutu ZSM spowodowaną likwidacją zapisów dot. ZPCz. Wówczas po zmianie słów „w obecności 3/4 członków ZPCz” na słowa: „3/4 członków uprawnionych do udziału w Walnym Zgr”. Skutek formalno-prawny tego zmienionego zapisu jest taki, że aby odwołać członka Zarządu ZSM potrzeba obecności 3/4 uprawnionych członków ZSM.W praktyce oznacza to wymaganą obecność na Walnym ponad 10 tys. członków!

Dlaczego i jakim prawem wprowadzono taki zapis do Statutu ZSM, który godzi w interesy wszystkich zwykłych członków ZSM, a na dodatek taki nierealny zapis się nadal utrzymuje? Tutaj trzeba jednoznacznie zapytać wprost: „czego boi się Zarząd ZSM„?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stowarzyszenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Walne w naszej spółdzielni od 4 do 9 czerwca 2018

  1. Huzar pisze:

    Witam!
    Bedzie pisać jakieś podsumowanie? Tego spółdzielczego nie ma co nawet czytać.

  2. Huzar pisze:

    Witam!
    Bedzie pisać jakieś podsumowanie? Tego spółdzielczego nie ma co nawet czytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *