Walne – nasi kandydaci

W związku z weryfikacją zgłoszonych kandydatów do Rady Nadzorczej informujemy, że na dzień 26 maja Spółdzielnia zatwierdziła 27 kandydatów, z czego 10 osób ma poparcie Zabrzańskiego Stowarzyszenia Mieszkańców. Oto lista tych kandydatów:

Pyszka Adrian – ADS Helenka
Pasterny-Godzisz Izabela – ADS Północ
Tytko Jan – ADS Północ
Machecka Alicja – ADS Zachód
Kurnik Grzegorz – ADS Zachód
Gajowska Aleksandra – ADS Centrum
Mniszek Sebastian – ADS Centrum
Jaworek Małgorzata – ADS Południe
Obrocki Tadeusz – ADS Południe
Czarnecki Edward – ADS Zaborze

Poniżej mogą się Państwo zapoznać z krótkim opisem naszych kandydatów: kim są, czym się zajmują, jakie mają doświadczenie, dlaczego kandydują do Rady Nadzorczej i co chcieliby zmienić w Spółdzielni.

Adrian Pyszka (ADS Helenka)

jest doktorem nauk ekonomicznych i wykładowcą akademickim, specjalizuje się w restrukturyzacjach i programach naprawczych. Naukowo zajmuje się społeczną odpowiedzialnością biznesu i zarządzaniem zasobami ludzkimi, a dodatkowo jest trenerem biznesu, doradza w zakresie rozwijania modeli biznesowych niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Był członkiem rady nadzorczej spółki prawa handlowego. Od ponad 6 lat jest wolontariuszem w zabrzańskim samorządzie, kierując pracami rady dzielnicy Helenka; był też przedstawicielem członków spółdzielni mieszkaniowej w dzielnicy Helenka.

Izabela Pasterny-Godzisz (ADS Północ)

urodzona w 1977 roku, mieszkanka osiedla przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, od dziesięciu lat członek ZSM. Z wykształcenia prawnik (Uniwersytet Śląski 2001) oraz specjalista ds. funduszy europejskich (Akademia Górniczo-Hutnicza 2010). Posiada siedemnastoletnie doświadczenie zawodowe obejmujące m.in. problematykę obsługi księgowo-finansowej, obsługi kadrowej, zarządzania jakością, przetargów – zarówno inwestorskich, jak i publicznych, negocjacji handlowych.

Prywatnie miłośniczka tańca, turystyki i sportu. Od 1994 sędzia koszykówki.

Jako członek Rady Nadzorczej pragnie w szczególności podjąć inicjatywy zmierzające do wdrożenia sprawiedliwego i rzetelnego systemu rozliczania wody i centralnego ogrzewania, sprawiedliwego rozliczania poszczególnych nieruchomości z funduszu remontowego, w tym racjonalnego i efektywnego planowania termomodernizacji i remontów oraz jasnych i czytelnych dla każdego spółdzielcy zasad gospodarowania środkami finansowymi. Będzie ponadto dążyć do wdrożenia systemu zapewniającego rzeczowe informowanie mieszkańców i konsultowanie z nimi działań prowadzonych na ich nieruchomościach, jak również całościowej polityki informacyjnej szanującej godność i podmiotowość spółdzielców.

Jan Tytko (ADS Północ)

Urodzony w 1950 roku, mieszkaniec Osiedla Mikołaja Kopernika. Z wykształcenia magister inżynier w zakresie technicznej eksploatacji złóż (Akademia Górniczo-Hutnicza 1978). Zawodowo wieloletnio związany z górnictwem (Rudzka Spółka Węglowa, spółki prywatne), m.in. jako kierownik robót górniczych, główny inżynier ds. tąpań i mechaniki górotworu. W 1993 roku ukończył kurs dla kandydatów na członków Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa.

Kandyduje do Rady Nadzorczej ponieważ pragnie przywrócić wiarę członkom ZSM, że i w naszej spółdzielni może byc normalnie, oraz że działanie zarządcy musi być wrażliwe na poczucie ludzkiej sprawiedliwości, a wszelkie działania organów spółdzielni powinny być podejmowane w poczuciu dobrze pojętego interesu spółdzielców i mieszkańców. Pragnie również wprowadzić transparentność działania organów ZSM , aby każdy wiedział za co płaci w ramach opłat za swoje mieszkanie. Będzie wreszcie dążył do zmniejszenia opłat eksploatacyjnych poprzez działania zmierzające do eliminacji niedoborów i strat wody ciepłej i zimnej, wdrożenie sprawiedliwego i racjonalnego regulaminu rozliczania kosztów centralnego ogrzewania, weryfikację zasadności kontraktowania wysokich mocy dla nieruchomości po termomodernizacji, wyeliminowanie niepotrzebnych, ukrytych i dublujących się kosztów zawartych w opłatach eksploatacyjnych za mieszkanie, wprowadzenie przejrzystość procedur przetargowych i oparcie ich na zasadach rynkowych.

Przyjdź na Walne – uwierz, że zmiany są możliwe, ale tylko przy wyborze odpowiednich ludzi do Rady Nadzorczej. Oddaj głos według własnego sumienia.

Alicja Machecka (ADS Zachód)

Ekonomista (Akademia Ekonomiczna, Katowice, mgr ekonomii), specjalizuje się w problematyce  ekonomiczno-finansowej podmiotów gospodarczych, oraz w dziedzinie organizacji i zarządzania nimi (Studia podyplomowe: Kolegium Zarządzania AE K-ce).

Posiada trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe, uzyskane w trakcie pracy na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach państwowych oraz spółkach prawa handlowego, m.in. w Hucie Zabrze oraz Polskich Zakładach Zbożowych S.A

Autorka programów naprawczych i restrukturyzacyjnych firm, a także setek analiz ekonomiczno-finansowych obejmujących różną problematykę. Aktualnie wspólnie  z mężem prowadzi rodzinną firmę o profilu medycznym.

Wieloletni, aktywny Spółdzielca, mieszkanka rejonu ADS – Zachód. Interesuje się problematyką spółdzielczości. Regularnie uczestniczy w Walnych Zgromadzeniach ZSM. Zgłosiła szereg wniosków dot. usprawnienia funkcjonowania Spółdzielni, m.in. zmian do Regulaminu rozliczania kosztów CO i metody ich rozliczania na poszczególne mieszkania.

W ramach prac Rady Nadzorczej zamierza zająć się problematyką opłat za media (energii cieplnej, wody) oraz redukcji ich strat, a także optymalizacją kosztów remontów wykonywanych w ZSM, oceną korzyści wynikających z termomodernizacji budynków oraz wprowadzeniem przejrzystości w zarządzaniu ZSM.

Grzegorz Kurnik (ADS Zachód)

35 lat, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swojej karierze zawodowej  zajmował  się m.in. zarządzaniem oraz obrotem nieruchomościami, ma doświadczenie zarówno w zarządzaniu obiektami komercyjnymi, jak i ponad 40-ma wspólnotami mieszkaniowymi. Ponadto posiada doświadczenie w zakresie wdrażania zintegrowanego systemu informatycznego DOM 5, który wspomaga zarządzanie zasobami mieszkaniowymi, a w szczególności rozliczaniem mediów (wody, centralnego ogrzewania, energii elektrycznej), kosztów remontowych i utrzymywania nieruchomości.

Prywatnie miłośnik turystyki górskiej, fotografii i gry w darta.

Jako członek Rady Nadzorczej będzie dążył do wypracowania nowych regulaminów rozliczania mediów (centralnego ogrzewania, wody) w taki sposób, aby nie naruszały interesów członków i mieszkańców spółdzielni.

Aleksandra Gajowska (ADS Centrum)

urodzona w 1985 roku, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończyła podyplomowe studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Stale doskonali swoje umiejętności zawodowe w kraju (m.in.: ukończyła kurs z zakresu mediacji) i za granicą. Zawodowo związana z zabrzańską oświatą. Wolny czas spędza jeżdżąc na rowerze. Członkiem Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest od 8 lat.

Jako członek Rady Nadzorczej zamierza podjąć działania mające na celu ułatwienie dostępu do informacji dotyczących zasad funkcjonowania Spółdzielni oraz w sposób przystępny i zrozumiały przekazywania ich wszystkim Członkom (m.in. przez stronę internetową Spółdzielni, najważniejsze dokumenty dostępne „od ręki”). Zobowiązuje się również do rzetelnej kontroli rozliczeń kosztów ponoszonych przez Spółdzielców na rzecz gospodarki zasobami mieszkaniowymi (w tym także C.O., woda)

Sebastian Mniszek (ADS Centrum)

Absolwent wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, mgr inżynier biomechanik. Z zawodu ekspert w zakresie wyrobów medycznych, audytor senior i ekspert certyfikujący w zakresie systemów zarządzania jakością EN ISO 9001, EN ISO 13485, EN ISO 15378 i EN ISO 22716.

Zawodowo od wielu lat związany z przemysłem medycznym w kraju, jak i za granicą. Aktywnie uczestniczył w procesie tworzenia wyrobów medycznych, a obecnie aktywnie uczestniczy w procesie certyfikacji wyrobów medycznych na rynkach krajów Unii Europejskiej, jak i krajów bliskiego wschodu oraz obu Ameryk i Azji.

Wieloletni aktywny Spółdzielca, członek Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mieszkaniec rejonów podległych pod ADS Zachód i ADS Centrum. Od lat aktywnie interesuje się zagadnieniami dotyczącymi spółdzielczości a zwłaszcza spółdzielczości mieszkaniowej m.in. poprzez bezpośrednie kontakty z członkami innych spółdzielni mieszkaniowych w kraju, jak i za granicą (spółdzielnie mieszkaniowe z terenu Niemiec ze względu na analogiczny system podziału kosztów c.o). Członek Rady Dzielnicy Centrum Północ.

Swój akces dla kandydowania na członka Rady Nadzorczej zgłosił, ponieważ pragnie aktywnie działać na rzecz tego, aby Rada Nadzorcza stała na straży zasad spółdzielczych, takich jak: dobrowolne i otwarte członkostwo oraz przede wszystkim demokratyczna kontrola członkowska. Spółdzielczość służy zabezpieczeniu poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji ich członków. Nie zapominajmy, że to, co powinno wyznaczać kierunek działania Rady Nadzorczej to zaspokajanie potrzeb członków spółdzielni, a nie maksymalizacja zysków spółdzielni kosztem jej członków.

Małgorzata Jaworek (ADS Południe)

Od 1994 roku mieszkanka rejonu ADS Południe. Od 30 lat pracuje jako księgowa, w tym od 18 na stanowisku głównej księgowej. Związana z zabrzańskim sportem, aktywna działaczka dwóch zabrzańskich stowarzyszeń.

Jako członek Rady Nadzorczej chciałaby sprawować kontrolę w zakresie rozliczania mediów, opłat eksploatacyjnych oraz składników funduszu remontowego. Uważa, że niezbędna jest poprawa komunikacji pomiędzy Radą Nadzorczą i Zarządem, a mieszkańcami, z nastawieniem na rozwiązywanie zgłaszanych przez spółdzielców i mieszkańców problemów.

Tadeusz Obrocki (ADS Południe)

Absolwent Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej. Emerytowany pracownik Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych i Mostostalu Zabrze. W latach 80-tych pracujący także w charakterze rzecznika patentowego Biura Projektowego Mostostal. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie kierowania dużymi projektami budowlanymi, w tym zagranicznymi.

Członek ZSM od 1968 roku. Od trzydziestu lat również działkowiec. Członek Rady Dzielnicy Centrum Południe.

Jako członek Rady Nadzorczej pragnie w szczególności podjąć inicjatywy zmierzające do zmniejszenia kosztów ogrzewania mieszkań, stanowiących najpoważniejszą pozycję wydatków na utrzymanie mieszkania, w tym poprzez racjonalny proces termomodernizacji budynków, oraz wdrożenie sprawiedliwego i rzetelnego systemu rozliczania ciepła. Pragnie również tworzyć warunki do samorządności i wyzwolenia inicjatyw lokatorów na poziomie każdego budynku mieszkalnego oraz dbać o rozwój infrastruktury i zagospodarowanie osiedli.

Edward Czarnecki (ADS Zaborze)

55 lat, z wykształcenia technik mechanik samochodowy, mieszkaniec Zaborza. Członek ZSM od 1983 r. Zawodowo od 36 lat związany z transportem,w tym od 26 lat – z transportem międzynarodowym. Wieloletni działacz Związku Zawodowego Kierowców, w tym vice-przewodniczący (przez 2 kadencje) i przewodniczący (przez 1 kadencję) ZZK w PEKAES Transport S.A Warszawa.

Jako członek Rady Nadzorczej chciałby w szczególności zająć się problemem rozliczania mediów i eliminacją towarzyszących temu obecnie patologii. Pragnie również doprowadzić do weryfikacji wysokości opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez mieszkańców i właścicieli mieszkań w zasobach ZSM, ich racjonalizacji i rzetelnego wykorzystania. Priorytetem będzie skierowanie Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na tory, które zapewnią satysfakcję i realne zaspokajanie potrzeb członków i mieszkańców.

6 odpowiedzi na Walne – nasi kandydaci

  1. Adam Terlecki pisze:

    Jak zwykle porządek obrad to 3 do 4 godzin „ble, ble, ble”, a jak członkowie nie będący pracownikami ZSM znudzeni tym „ble,ble,ble” rozejdą się do domów rozpoczyna się zgodnie z pkt.12 porządku obrad głosowanie przez członków pracowników, którzy na kartkach mają napisane na jakie nazwiska maja głosować. Życzę Wam powodzenia w tych „demokratycznych ” na wzór Korei Północnej wyborach.

    • forbi pisze:

      Nasza praktyka podpowiada nam, że kluczowe tematy będą trwały do 22-ej. To wielkie wyzwanie dla wszystkich członków, aby to wytrzymać. Nie ma co ukrywać, że dla starszych ludzi będzie to problem wynikający chociażby ze zmęczenia. Zarząd tradycyjnie spowoduje błyskawiczny wybór prezydium i komisji skrutacyjnej (i nie tylko), a za to celebrował będzie te punkty, które nie wnoszą nic istotnego do przebiegu Walnego, a niepotrzebnie go wydłużają. My jako Stowarzyszenie bardzo mocno będziemy naciskać na odpowiedni przebieg Walnego, ale w tym celu potrzebujemy frekwencji, frekwencji i jeszcze raz frekwencji. Jeśli będziemy ją mieć to Walne może mieć zdecydowanie lepszy i krótszy przebieg. Problem niestety w tym, że każdy – nawet najlepszy wniosek – jest lub może być poddany pod głosowanie. Jak nie będziemy mieć optycznie większości to nie przegłosujemy żadnego wniosku formalnego.

      W tym momencie bardzo ważne jest odkłamanie pewnej tezy, która niebezpiecznie przylgnęła do Walnego. To Walne jest dla nas jako Członków, a Zarząd wyłącznie zapewnia organizacyjną i prawną obsługę. To istotne, bo ludzie którzy pojawiają się na spotkaniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie często nie wierzą, że coś na Walnym uda się zawalczyć, bo Zarząd to czy tamto.
      Owszem – nie jest łatwo – mamy przeciwko sobie Zarząd, członków będących pracownikami Spółdzielni, oraz Statut i niektóre zapisy z ustaw nadrzędnych, ale mimo wszystko pamiętajmy: Walne jest dla Członków, nie dla Zarządu. Możemy niemalże bez przerwy zgłaszać kolejne wnioski formalne z sali i jeśli będziemy mieć większość to – proszę nam wierzyć – zmienimy przebieg Walnego. Inną często przekazywaną plotką jest fałszowanie wyników przez Zarząd. Póki nikt tego nie dowiódł jest to tylko plotką czy wręcz kłamstwem. Tam, gdzie opozycja była dobrze zorganizowana (np. Zachód) tam głosy na pewno liczone są dobrze. Nie możemy sobie dać wcisnąć, że nie da się nic zmienić. W Walnych bierze udział max 5% uprawnionych i w takim układzie rzeczywiście pracownicy stanowią większość. Jeśli frekwencja wyniesie 10% to proszę mi wierzyć żaden Zarząd, żadna komisja skrutacyjna nie będzie w stanie wmówić nikomu na sali, że liczba głosów jest inna niż taka jaka faktycznie jest.
      Proszę przyjść na Walne – proszę przyprowadzić sąsiadów, znajomych (byle członków ZSM). Proszę nam wierzyć – los naszej Spółdzielni naprawdę jest w naszych rękach i wszystko możemy przegłosować jeśli będziemy mieć odpowiednią frekwencję.

    • forbi pisze:

      Chcielibyśmy odnieść się jeszcze do tej 'Korei'”
      Półwysep Koreański też się kiedyś rozleciał na dwa światy: nowoczesny i zacofany.
      W ZSM też jest to możliwe tylko trzeba się do tego przyłożyć poprzez poświęcenie jednego długiego popołudnia i cierpliwości z tym związanej.
      Jeśli jest czas na zmiany – to trzeba umieć go wykorzystać. Członkowie Stowarzyszenia i osoby sympatyzujące z nim zadbają, żeby na poszczególnych częściach Walnego nie było nudno i nikt nie wyszedł przed zakończeniem obrad!

  2. Adam Terlecki pisze:

    Jak zwykle porządek obrad to 3 do 4 godzin „ble, ble, ble”, a jak członkowie nie będący pracownikami ZSM znudzeni tym „ble,ble,ble” rozejdą się do domów rozpoczyna się zgodnie z pkt.12 porządku obrad głosowanie przez członków pracowników, którzy na kartkach mają napisane na jakie nazwiska maja głosować. Życzę Wam powodzenia w tych „demokratycznych ” na wzór Korei Północnej wyborach.

    • forbi pisze:

      Nasza praktyka podpowiada nam, że kluczowe tematy będą trwały do 22-ej. To wielkie wyzwanie dla wszystkich członków, aby to wytrzymać. Nie ma co ukrywać, że dla starszych ludzi będzie to problem wynikający chociażby ze zmęczenia. Zarząd tradycyjnie spowoduje błyskawiczny wybór prezydium i komisji skrutacyjnej (i nie tylko), a za to celebrował będzie te punkty, które nie wnoszą nic istotnego do przebiegu Walnego, a niepotrzebnie go wydłużają. My jako Stowarzyszenie bardzo mocno będziemy naciskać na odpowiedni przebieg Walnego, ale w tym celu potrzebujemy frekwencji, frekwencji i jeszcze raz frekwencji. Jeśli będziemy ją mieć to Walne może mieć zdecydowanie lepszy i krótszy przebieg. Problem niestety w tym, że każdy – nawet najlepszy wniosek – jest lub może być poddany pod głosowanie. Jak nie będziemy mieć optycznie większości to nie przegłosujemy żadnego wniosku formalnego.

      W tym momencie bardzo ważne jest odkłamanie pewnej tezy, która niebezpiecznie przylgnęła do Walnego. To Walne jest dla nas jako Członków, a Zarząd wyłącznie zapewnia organizacyjną i prawną obsługę. To istotne, bo ludzie którzy pojawiają się na spotkaniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie często nie wierzą, że coś na Walnym uda się zawalczyć, bo Zarząd to czy tamto.
      Owszem – nie jest łatwo – mamy przeciwko sobie Zarząd, członków będących pracownikami Spółdzielni, oraz Statut i niektóre zapisy z ustaw nadrzędnych, ale mimo wszystko pamiętajmy: Walne jest dla Członków, nie dla Zarządu. Możemy niemalże bez przerwy zgłaszać kolejne wnioski formalne z sali i jeśli będziemy mieć większość to – proszę nam wierzyć – zmienimy przebieg Walnego. Inną często przekazywaną plotką jest fałszowanie wyników przez Zarząd. Póki nikt tego nie dowiódł jest to tylko plotką czy wręcz kłamstwem. Tam, gdzie opozycja była dobrze zorganizowana (np. Zachód) tam głosy na pewno liczone są dobrze. Nie możemy sobie dać wcisnąć, że nie da się nic zmienić. W Walnych bierze udział max 5% uprawnionych i w takim układzie rzeczywiście pracownicy stanowią większość. Jeśli frekwencja wyniesie 10% to proszę mi wierzyć żaden Zarząd, żadna komisja skrutacyjna nie będzie w stanie wmówić nikomu na sali, że liczba głosów jest inna niż taka jaka faktycznie jest.
      Proszę przyjść na Walne – proszę przyprowadzić sąsiadów, znajomych (byle członków ZSM). Proszę nam wierzyć – los naszej Spółdzielni naprawdę jest w naszych rękach i wszystko możemy przegłosować jeśli będziemy mieć odpowiednią frekwencję.

    • forbi pisze:

      Chcielibyśmy odnieść się jeszcze do tej 'Korei'”
      Półwysep Koreański też się kiedyś rozleciał na dwa światy: nowoczesny i zacofany.
      W ZSM też jest to możliwe tylko trzeba się do tego przyłożyć poprzez poświęcenie jednego długiego popołudnia i cierpliwości z tym związanej.
      Jeśli jest czas na zmiany – to trzeba umieć go wykorzystać. Członkowie Stowarzyszenia i osoby sympatyzujące z nim zadbają, żeby na poszczególnych częściach Walnego nie było nudno i nikt nie wyszedł przed zakończeniem obrad!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *