Do najważniejszego Walnego na przestrzeni ostatnich 6 lat zostało już coraz mniej czasu. Mimo to wciąż niewiele wiadomo odnośnie sposobu czy techniki głosowania w sprawie wyboru członków Rady Nadzorczej. W szczególności wciąż wielu członków naszej Spółdzielni nie zdaje sobie sprawy, że głosuje się na kandydatów z różnych ADSów, a nie tylko ze swojego.
W dużym skrócie: głosujemy w sumie na 12 kandydatów – najprawdopodobniej głosowanie polega na skreśleniu kandydatów, na których nie głosujemy. Na karcie nie można zostawić więcej niż 12 kandydatów, a dodatkowo nie więcej niż po 2 kandydatów na danym ADS.
Stowarzyszenie na różne sposoby próbowało się upewnić, jak ta technika głosowania ma wyglądać – proszę zobaczyć chociażby maile naszych członków wysłanych do Spółdzielni. Niestety odpowiedzi albo brak, albo podczas rozmowy telefonicznej Spółdzielnia zasłania się Statutem, że ’tam jest wszystko napisane’. Sprawdziliśmy – nie ma w statucie informacji, jak będą wyglądały karty do głosowania, jak będą ułożone nazwiska kandydatów, czy przy nazwisku będzie informacja o tym z jakiego ADS dany kandydat startuje.
Z braku możliwości skorzystania z pomocy osób ze Spółdzielni, które odesłały nas z przysłowiowym 'kwitkiem’ – spróbowaliśmy sami dojść do tego jak ta technika głosowania może wyglądać.
W naszym Statucie istotne są tutaj zapisy z paragrafu 18 (4) pkt. 4, 5, 6, oraz 7.
4. Listę kandydatów do Rady Nadzorczej sporządza Komisja Wyborcza Walnego
Zgromadzenia lub danej jego części.
5. Wybory członków Rady Nadzorczej przeprowadza się przy pomocy kart wyborczych,
zawierających imiona i nazwiska zgłoszonych kandydatów oraz ich przynależność do danej Administracji Domów Spółdzielczych.
6. Głosujący skreśla nazwiska, na które nie głosuje.
7. Głos uznaje się za nieważny, jeżeli:
– na karcie wyborczej pozostawiono większą liczbę nazwisk niż liczba przewidzianych
do obsadzenia mandatów,
– karta wyborcza jest przekreślona.
Uważamy, że organizator, czyli Zarząd musi brać pod uwagę przynajmniej te zapisy i odpowiednio do nich przygotować listę kandydatów i karty wyborcze. Jeśli sporządzi je zupełnie inaczej mamy prawo zaskarżyć sposób przygotowania wyborów i unieważnić je. Zdajmy sobie sprawę, że obecnie spora część osób obecnych na Walnym będzie tam po raz pierwszy, więc siłą rzeczy nie będzie znać techniki głosowania, może też nie znać treści Statutu, z której ona wynika. Zatem tego typu wyjaśnienia są potrzebne, aby mieszkańcy nie oddali głosów nieważnych.
Oczywiście jako członkowie możemy domagać się, aby Przewodniczący Komisji Wyborczej lub Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej na Walnym wyjaśnili jednoznacznie technikę głosowania, ale to dowiemy się dopiero na Walnym, a chcieliśmy przedstawić tę informację wcześniej.
Na marginesie całej sprawy – proszę zobaczyć, że nasza Spółdzielnia po raz kolejny zaskakuje negatywnie – poniżej przykłady spółdzielni (znalezionych na szybko w internecie), gdzie nie działa zasada 'tajne przez poufne’:
- GSM Luiza w Zabrzu ma na stronie regulamin wyborów do rady nadzorczej – jest tam wyjaśnione zarówno jak będzie wyglądała lista (sortowanie alfabetyczne), oraz jak będą wyglądały same wybory,
- SM Centrum w Bytomiu – na stronie jest informacja jak będzie wyglądała lista (sortowanie nazwisk kandydatów alfabetycznie)
- SM Nadodrze w Głogowie – na stronie są zasady wyboru członków rady nadzorczej – wszystko jasno i klarownie wyjaśnione