List dotyczący C.O. – cz.2

Jak zapewne Państwo pamiętają z części pierwszej – mieszkaniec z os.Kotarbińskiego otrzymał rozliczenie za C.O. z którym się nie zgodził i napisał dość sporych rozmiarów reklamację. Odpowiedź otrzymał ze Spółdzielni – jak zwykle – trochę obok tematu głównego.
Mieszkaniec niezrażony postanowił napisać kolejne pismo, na które otrzymał kolejne pismo – zapewne się Państwo domyślacie – znowu trochę nie na temat – zapraszamy do zapoznania się i ewentualnie podzieleniem się uwagami.


Sent: 2014-01-27, 9:55 AM
To: Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Subject: Re: reklamacja rozliczenia CO za sezon 2012/2013

Witam,

W nawiązaniu do Państwa pisma z 25 listopada ub.r. w sprawie mojej odpowiedzi na reklamację.

Nie zrozumieli Państwo najprawdopodobniej tego o co ja pytałem, bo odpowiedzi w żadnym wypadku mnie nie satysfakcjonują. Nie napisałem że kwestionuję poprawność matematyczną rozliczenia.

Ja nie pytałem Państwa jak jest wyliczana jednostka JPKO, bo to jest akurat dla mnie jasne i proste. Nie rozumiem więc po co mi Państwo opisywali jak się wylicza jednostkę JPKO. Nawiasem mówiąc jak Państwo mogą podchodzić do wskazań podzielników jak do wskazań jakichkolwiek urządzeń mierniczych??? Podzielniki nie są miernikami w sensie prawnym, a z racji podnoszonych przeze mnie zastrzeżeń miałbym wątpliwości, czy można technicznie uznać te urządzenia za mierniki. Nawet producent nie nazywa ich miernikami!
podz_rad_data_iii/podz_rad_data_iii.pdf
inf_dla_miesz_data_III.pdf

Również Państwo nie piszą o mierzeniu czegokolwiek, tylko 'naliczaniu jednostek’ – skoro nie liczą żadnej konkretnej jednostki to jak na jej podstawie można uznać jakiekolwiek rozliczenie za prawidłowe? Przecież to kwestia tylko uznaniowa.

Podzielniki SZACUJĄ wielkość pobranego ciepła. Inaczej niż w przypadku ciepłomierza, który poprzez system czujników na wejściu i powrocie oblicza ilość GJ, które w obwodzie zostało zużytych. To co wskazuje podzielnik to nie jest żadna świętość nie do podważenia. Ja Państwu zwracam uwagę na fakt, że wynik 'pomiaru’ przez podzielnik jest w moim odczuciu błędny a Państwo w odpowiedzi stwierdzacie, że matematycznie wszystko się zgadza. Jakby mi podzielniki nabiły 4 tysiące jednostek to też by Państwo twierdzili, że wszystko jest w porządku? Jakby mi nabiły 0 jednostek to też byłoby wszystko w porządku? To Państwo wymyślili wprowadzenie podzielników i to do Państwa wyłącznej kompetencji należy takie ustalenie regulaminu rozliczeń, proporcji pomiędzy kosztami stałymi i zmiennymi, aby system był maksymalnie sprawiedliwy. Nie musi być korzystny dla mnie, ale powinien być jasny i zrozumiały.

Jedynie informacja odnośnie pionów z Państwa pisma to dla mnie jakiś – niewielki – ale jednak argument w miarę logiczny. Jeśli twierdzą Państwo, że uruchomienie w moim pionie kaloryfera w moim mieszkaniu uruchamia cały pion to proszę jednak wziąć pod uwagę proporcje oddawania ciepła do pomieszczeń pośrednich i do mojego mieszkania. Nie wiem na jakiej podstawie chcą Państwo porównywać ilości ciepła oddawane przez kaloryfer do ilości ciepła wyprowadzone przez rurki pionów C.O. – przecież to są nieporównywalne moce. Nie jestem specjalistą w tym względzie więc jeśli to co Państwo założyli polega na prawdzie to proszę to DOBRZE uzasadnić – najlepiej odnosząc do norm. Jeśli jednak następuje tutaj zużycie ciepła przez cały pion, a tylko jedno mieszkanie rejestruje to na swoim podzielniku to kolejny argument za tym, że system oparty na podzielnikach jest wadliwy i nie mam pojęcia dlaczego Państwo go bronią. Jedno jest pewne – Państwo przyznają, że ja płacę w tym momencie nie za to co zużyłem. Bardzo proszę o korektę rozliczenia w oparciu o jakieś oszacowany błąd pomiaru wynikający z tego co powyżej opisałem. Ja w kosztach zmiennych mam płacić za ciepło wygrzane przeze mnie, a nie przez cały pion.

W kolejnym zdaniu piszą Państwo, że w wyniku analizy dwóch kolejnych lat doszliście Państwo do wniosku, że lokatorzy zużywają mniej ciepła. No to super, że Państwo doszliście do takiego wniosku – mi to przyszło do głowy po 2 minutach porównywania 3 kolejnych rozliczeń. Skoro lokatorzy mnie zużywają ciepła to dlaczego koszty ogrzania nieruchomości wzrosły? Znam taryfy ZPEC i wszystkie mam w swoim komputerze. Proszę więc na liczbach uzasadnić mi jak to się stało, że ilość JPKO spadła, a koszty ogrzania nieruchomości w stosunku do poprzedniego okresu wzrosły. To będzie bardzo proste jeśli tezy Państwa są prawdziwe. Proszę o podanie mocy zamówionej na potrzeby C.O. na przestrzeni ostatnich 3 lat, ilość GJ zużytych w poszczególnych latach, do tego ceny za moc zamówioną i pobrane ciepło (niestety nie wiem wciąż w jakiej taryfie jest nasza nieruchomość).

Zadałem też Państwu pytanie jak to się stało, że mimo wymiany okien na klatkach schodowych i w piwnicach koszt ogrzania nieruchomości wzrósł. Nie mówię, że Państwo mają mi to wyjaśnić jednoznacznie, ale to Państwo zarządzają tą nieruchomością, więc byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wnioski z tego płynące. Czy mają Państwo jakąkolwiek koncepcję dotyczącą tego dziwnego stanu rzeczy, czy też wciąż 'analiza trwa’ 🙁

Poniżej przepisane Państwa pismo, aby nie było potrzeby sięgania po nie do archiwum. Mogą się tutaj pojawić jakieś literówki, bo przepisywałem z kartki i nie miałem możliwości skopiowania tekstu w formie elektronicznej, ale zapewne poważniejszych błędów nie popełniłem.

W odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2013r. Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że cena jednostki jpko jest wyliczana wprost z zależności kosztów zmiennych do sumy jednostek jpko w nieruchomości. Im mniejsza ilość jednostek do ilości zużytego ciepła tym koszt wyższy. Instalacja C.O. w Państwa nieruchomości wykonana jest w formie pionów zasilających grzejniki na kolejnych kondygnacjach, stąd uruchomienie któregokolwiek z urządzeń na wyższych kondygnacjach powoduje, że cały pion oddaje ciepło do pośrednich pomieszczeń. Zużycie ciepła, które wskazuje ciepłomierz w tym przypadku odzwierciedlone jest przez naliczenie jednostek tylko na jednym grzejniku. Jak wynika z dwóch wartości, sumie jednostek w całej nieruchomości z dwóch kolejnych lat oraz analizie zużyć w poszczególnych mieszkaniach stwierdzamy, że lokatorzy korzystali z ogrzewania w mniejszych stopniu niż w sezonie 2011/2012.
Ustalenie proporcji, która zależy nie tylko od poziomu ceny, ale również od długości sezonu grzewczego czyli ilości zużytych GJ, następuje po przeprowadzeniu analiz techniczno-ekonomicznych za dany okres rozliczeniowy.
Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania za sezon 2012/2013 zostało sporządzone prawidłowo, zgodnie ze wskazaniem jednostek spisanych z podzielników zainstalowanych w Pana mieszkaniu. Niedopłatę z tytułu rozliczenia kosztów c.o. należy uiścić na konto ZSM.

Pod pismem jest podpis p.Ilony Wilczek

Tym razem czekam na naprawdę rzeczowe wyjaśnienie mojego rozliczenia, które uważam za nieprawidłowe (NIE ZE WZGLĘDÓW MATEMATYCZNYCH).

Z poważaniem
(Imię i Nazwisko do wiadomości Stowarzyszenia)


Mieszkaniec otrzymał – tym razem po około 20 dniach – odpowiedź na reklamację, z którą mogą się Państwo zapoznać tutaj

4 odpowiedzi na List dotyczący C.O. – cz.2

  1. jurek pisze:

    ilość ciepła dostarczona na c.w.u. z podanej mocy zamówionej 0.023MW -201.48GJ
    należy uwzględnić przerwę remontową u dostawcy, dobowa ilość – 0.552 GJ.

  2. jurek pisze:

    podana ilość dostarczona w okresie rozliczeniowy 2012/2013 – 894.7 GJ (c.o. + c.w.u.)

  3. jurek pisze:

    w odpowiedzi na otrzymaną wiadomość – podstawą do kalkulacji opłaty jest wysokość wskażnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 pow.użytkowej budynku mieszkalnego, ogłaszany w dzienniku urzędowym wojewody z okresem obowiązywania-uwzględnia wskażniki inflacji.
    dla spółdzielni mieszkaniowych-3%, dla TBS -ów – 4% . 4200zł jest kwotą podaną dla przykładu wyliczenia opłaty za 1 m2 pow. użytkowej- 4200×0.03/ 12 m-cy = 10.50zł/m2 mamy wyliczony koszt opłaty za 1 m2 w okresiw obowiązywania. Jeżeli chodzi o 3% to wiedza ta pochodzi z orzecznictwa, z opracowani na witrynie PolskieSM-której już nie ma w internecie, od pełnomocnika spółdzielni mieszkaniowej, z rozporządzeń dotyczących zakwaterowania służb mundurowych w zasobach spółdzielni mieszkaniowych.

    ciepło- przy zamówionej mocy 0.023 MW na potrzeby przygotowania ciepłej wody przy zachowaniu standardów określonych przepisami ustawy „prawo energetyczne” normatywna temp.ciepłej wody -ilości energii cieplnej wyniesie- 201.48 GJ – ponieważ spółdzielnia przedstawiła informacje dotyczące mocy zam. oraz ilość dostarczonej energii cieplnej w okresie rozliczeniowym pozwala to określić zużycie energii na centralne ogrzewanie,dlaczego 201.48 GJ na c.w.u.? dla utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody (pracuję w energetyce cieplnej)
    Podana ilość 201.48 GJ wyliczona jest dla pełnego roku kalendarzowego (365 dni) należy uwzględnić przerwę na remonty u dostawcy. Ważną informacją jest znać zamówioną moc na c.w.u. Dla zamówionej mocy 0.023 MW- średnia moc to 6.38 kW.
    Mam uwagę dotyczącą SM Polanka -proszę się nie sugerować rozwiązaniami rozliczania kosztów zakupu na podstawie przyjętego regulaminu, zachowania ludzi są
    tak różne,że mam wątpliwości dotyczące poprawności analiz wykorzystanych do regulaminu rozliczania.

    z poważaniem Jerzy Majek

  4. jurek pisze:

    proszę zapoznać się z orzeczeniem TK z dnia 23.05.2005 r. SK 51/05

    z poważaniem- Jurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *